Giriş

ODP'de editör olmak eğlenceli ve mutluluk verici bir deneyim olabilir. ODP'ye katılarak, en detaylı ve verileri en yaygın olarak kullanılan internet dizinin oluşumuna katkıda bulunuyorsunuz. ODP farklı milliyetlerden gelen, değişik kültürlere ve ilgi alanlarına sahip editörlerin oluşturduğu bir topluluktur. Bu topluluğun ortak paydası; herkesin kullanımına açık, derinliği ve genişliğiyle insanlığın sahip olduğu bilgi birikiminin tüm başlıklarını ve görüş açılarını kapsayacak şekilde tarafsız ve objektif bir kaynak yaratmaya olan ilgileridir.

Dizin yönergeleri ODP'nin yayın ilkelerini ve topluluk faaliyetlerini yönlendiren prensip ve standartları içerir. Tüm editörlerin bu yönergelere uymaları; düzenlemeleri esnasında verdikleri kararlarda ve topluluk içinde ileri sürecekleri fikirlerinde temel olarak kullanmaları beklenmektedir. Her ne kadar burada kati kurallar veriliyor olsa da, birçok yönerge nadir rastlanır özel durumları da kapsayacak şekilde genelleştirilmiştir. Bu yönergelere uymak her ne kadar önemli olsa da, düzenlemelerde mükemmellik adına kullanıcı dostu bir dizin yaratmaktan da vazgeçmemelisiniz. Bu yönergeleri ve kategorilere özel kuralları, düzenlemeleriniz esnasında verdiğiniz kararlar için zemin olarak kullanınız ve son kullanıcılar her zaman aklınızın bir köşesinde olsun.

Yönergeler temel düzenleme uygulamalarına dair bilgiler verir ve tüm düzenleme ayrıntılarına, karşılaşılabilecek özel durumlara değinmez. Editörler ekstra rehberlik, örnekler, ipuçları, öğütler ve nasıl-yapılır belgeleri içeren Editör Kaynakları bölümünden de faydalanmalıdırlar.  Eğer kaynaklar bölümünü inceledikten sonra halen cevaplanmamış sorularınız varsa bunları editör forumlarının ilgili bölümlerinde sormalısınız . Editör olmayanlar ise sorularını, gönüllü editörlerin ODP hakkındaki soruları cevapladıkları, ODP Genel Forum'larında sorabilirler.

Aşağıda yönergelerin içerdiği bölümler açıklanmıştır.

Web Sitelerini Seçmek ve Değerlendirmek

Web Sitelerini Betimlemek

Web Sitelerinin Organizasyonu

Bağlaç Bakımı

Editör Bilgisi